reede, 25. mai 2012

Igapäevasest joogapraktikast- mida ja kuidas valida?

Selle teksti kopeerisin endale Eha Kooseri Kundalini jooga lehelt:

Joogatajate poolt kerkisid üles küsimused:
  1. Kuidas valida suure hulga materjalide hulgast oma igapäevaseks praktiseerimiseks sobivad harjutused, meditatsioonid ja hingamistehnikad?
  2. Kui palju peaks igapäevast joogapraktikat tegema?
  3. Kas iga päev tuleks teha ühtesid ja samasid harjutusi või peaks proovima kord seda kord toda?
  4. Mida teha, kui kodus ei ole kohta ja aega, kus üksinduses ja rahus oma joogapraktikat teha?
Joogaõpetaja Eha Kooser pakub vastused:
Küsimused 1. ja 2.  Mille alusel valida oma igapäevased joogaülesanded? Kui palju peaks iga päev praktiseerima?
Edu saavutamine saab toimuda ainult pühendudes. Selleks, et sinu keha saaks sind teenida, pead sa teenima oma keha. Ööpäeva 24 tunnist on vajalik pühendada oma keha teenimisele 11% ajast, ehk siis 2,5 kellatundi.Kui sa oled valmis pühendama oma keha teenimisele iga päev 2,5 tundi, annab keha sulle vastu hea tervise, harmoonia, tasakaalu, rõõmsa meele.

Sul tekib kohe uus küsimus:
Aga kust võtta iga päev nii palju aega jooga jaoks, niigi olen ajahädas ja ei jõua oma kohustusi täita.

See ongi sinu valikute tegemise koht. Mida sa tegelikult siis tahad? Kõike korraga ja kiiresti ei saa. Elu elamine on elamine iga päev ja iga hetk, iga hingetõmme on elamine. Mida sa tahad nendel hetkedel teha, mida sa tahad nendel hetkedel tunda ja mida tunnevad Sinu elu hetkedel teised, kes sind ümbritsevad?

Yogi Bhajan on joogat defineerinud niimoodi: ” Elu – see ongi Jooga, ja suurim jooga – see on Abielu”

Jooga on Sinu ellusuhtumine, Sinu maailmavaade, Sinu elustiil, Sinu hea sõber, Sinu abiline ja toetaja, Sinu elu väljakutsetest läbikandja, Sinu usukindlus iseendasse kui oma elu Loojasse!

Pühendumine nõuab järjekindlust. Oma igapäevase joogapraktika plaani koostamisel on hea abi küsida oma joogaõpetajalt, et koos leida algus ning teha plaan edasiliikumiseks. Kuid ka ise võid teha valiku ning asuda oma valikut igapäevaselt ellu viima.

Kui oled otsustanud teenida oma keha ja saada ise oma Elu Valitsejaks, siis pead endas leidma nii palju meelekindlust ja iseloomutugevust, et sa võetud kohustust hakkad regulaarselt täitma:
40 päeva järjest – aitab sul lahti saada sisse harjunud käitumismaneeridest
90 päeva järjest – aitab Sul leida uus ellusuhtumine ja harjumus ning see oma igapäeva elu loomulikuks osaks muuta
minimaalselt 365 päeva järjest – õpetab Sind Oma Elu Meistriks
Sinu igapäevase joogapraktika valiku tegemiseks on vaja Sinu enda valmisolekut, sest sa oled saanud teadlikuks, et Sa ise Võtad vastutuse oma Elu loomise eest!  Siis julged küsida nõu ja abi ja sa saad vastused kõikidele oma küsimustele! Valik on Sinu!

3. Kas iga päev tuleks teha ühtesid ja samasid harjutusi või peaks proovima kord seda kord toda?
Igapäevane joogapraktika, mis viib keha uuenemisele ja edasiarenemisele, peaks olema valitud Isiku isiklikku seisundit arvesse võttes.
Jah, iga päev peaks tegema ühte ja sama joogakomplekti, seda vähemalt 40 päeva järjest kui sa ei suuda endale veel kõrgemaid eesmärke seada. Ekslemine kord nii kord naa ei vii sind sihile vaid sihist eemale.

Vali oma igapäevasesse joogatamisse:
3.1. Üks hingamisharjutus. Alusta pika sügava joogahingamise meistriks saamisega, õppides joogahingamist nii kaua, kuni suudad viia oma hingamissageduse ühele korrale minutis ja hingata niimoodi 11 minutit järjest. See on pikk tee, kuid saanud selle selgeks, saad astuda järgmise sammu. Kõik hingamismeetodid tuginevad hästi omandatud joogahingamise võimekusel.

3.2.Vali igapäevaseks regulaarseks praktiseerimiseks  üks joogakriya. Joogakriya ehk harjutusteseeria on koostatud nii, et sellest saab keha-meel-hing parima kasu. Enne joogakriya tegemist tee soojendusharjutusi, mida võid täiesti vabalt valida oma lemmikharjutuste ja asendite hulgast ja neid mõnuga sooritada. Kuid joogakriya on iidne komplekt, milles ei tohi muuta harjutuste järjekorda, harjutusi ära jätta ega juurde lisada. See tuleb sooritada nii, nagu Kiri ütleb. muuta võid ainult harjutuste sooritamise aegasid. Kui oled algaja, tee harjutused kõik näiteks 2/3 lühemaks ning edenedes hakka harjutuste sooritamise aegasid pikendama kuni jõuad täisaegadeni. Kui joogakriyaga koos on meditatsioon, siis eraldi meditatsiooni ei ole vaja valida. Kui joogakriya ei sisalda meditatsiooni, peaks igapäevase meditatsiooni eraldi valima.

3.3. Milline meditatsioon valida? Iga meditatsioon omab kindlat  toimet keha-meel-hing süsteemile. Meditatsiooni valikul võib arvesse võtta eelnevalt sooritatud joogakriya iseloomu, kuid võib validas meiditatsiooni ka selle järgi, mida sul praegusel eluetapil just vaja lahendada on. Meditatsioon valiku aluseks võib olla näiteks mantra, mida soovid kasutada.

3.4. Kindlasti leia aega pärast joogapraktikat lõdvestumiseks.

4. Mida teha, kui kodus ei ole kohta ja aega, kus üksinduses ja rahus oma joogapraktikat teha? 
See “häda” saadab väga paljusid algajaid joogatajaid. Kuid tuleta meelde – elu, see ongi jooga. Ja nii võtagi. Lihtsalt hakka oma joogapraktikaga peale ja vii see läbi nii, kuidas kodused olud lubavad. Las lapsed suhtlevad sinuga ka siis, kui teed oma joogat (elad oma elu). Sa oled  lapsevanemana oma laste tähtsaim õpetaja ja suurim eeskuju – miks peaksid siis oma joogapraktika nende eest varjul hoidma. Just vastupidi, tee seda nii, et kogu sinu pere ning ka kodu selles osalevad. Sest see, milline oled Sina, selline ongi Sinu Kodu ja Sinu Pere.

Sat Nam!
Tänud Eha Kooserile hea artikli eest :)Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar